
Blogi
Uusimmat jutut

Meidän juttu käyntiin
25.06.2025
Lue lisää
Alfred ja Virpi kohtaavat toisensa
19.02.2025
Lue lisää
Alfred tapaa ostrakismin uhreja
20.01.2025
Lue lisää
Alfred tapaa taiteilija Noora Laitalan Luovalla pajalla
18.01.2025
Lue lisääNuorten jutut
kesäkuu 2025 –
Nuorten asioista nuorten suulla.
Mielen ry on saanut Meidän juttu –hankkeeseen rahoituksen Aluehallintovirastolta ja Tampereen kaupungilta. Hanke kohdentuu Pirkanmaalla asuvien nuorten kanssa yhteiskehittämiseen sekä tamperelaisten nuorten työllistymisen ja koulutuksen edistämiseen.
Yhteiskehittämistapaamisissa mietitään yhdessä nuorten kanssa parannuskeinoja asioihin, jotka ovat nousseet huolenaiheiksi. Näissä blogiteksteissä avataan niitä kaikille nähtäväksi ja luettavaksi.
Alfredin hyvän mielen jutut
toukokuu 2024 – helmikuu 2025
Elinan pehmoeläin Alfred tekee Mielen ry:n toimintaa tunnetuksi blogissaan. Tavallisesti kotona viihtyvä pehmokoira kiertää tapaamassa Mielen ry:n työntekijöitä ja asiakkaita ja kyselee itseään askarruttavia kysymyksiä perehtyessään siihen, mikä sen työpaikka Mielen ry yleensäkin on. Tähän mennessä Alfred on oppinut ainakin sen, ettei Mielen ry valmista pölynimureita! Toiminta on itse asiassa todella monipuolista ja tapahtuu monessa eri toimipisteessä Tampereella, Pirkkalassa ja Ylöjärvellä. Työntekijöitä on paljon ja asiakaskunta on laaja, Alfredin blogille on siten ehtymätön määrä ihmisiä haastateltaviksi sekä ideoita ja aiheita pohdittaviksi.
Alfredia kiinnostavia aiheita ovat luovuus, taide ja kulttuuri, jatkuva oppiminen, kuntoutuminen, liikunnan terveysvaikutukset, laiskuudesta ammennettu inspiraatio, psykologian soveltaminen arkielämän tilanteissa, omien pelkojen kohtaaminen, mielen hyvinvointi, toipumisorientaatio, yhdessä toimiminen, osallisuus, toivo, ilo ja uudistuminen. Alfred kuuntelee mielellään erilaisten ihmisten elämäntarinoita esimerkiksi siitä, millaisia haasteita he ovat kohdanneet ja miten he ovat selvinneet niistä, kasvaneet ihmisinä ja saaneet lisää elämänkokemusta. Myös Alfred toivoo kehittyvänsä pehmoeläimenä.
Alfredin emäntä Elina on koulutukseltaan historiantutkija mutta ottaen huomioon, että eilinen päiväkin on jo historiaa, mikä voisi olla kiinnostavampaa kuin tutustua yhdistyksen toimintaan, joka perustettiin nimellä Muotialan asuin- ja toimintakeskus ry vuonna 1991. Onkin tärkeää huomata, että historia ei ”tapahdu” ulkopuolisten voimien aikaansaannoksena vaan me kaikki ihmiset olemme itse tekemässä omaa historiaamme. Totta kai, Alfred, myös pehmoeläin voi osallistua omalta osaltaan yhteiskuntaan ja siihen, millaiseksi todellisuus ja sitä kautta historia muodostuvat.